Da li postoji nešto ukusnije od hrskavih biskvita za užinu? Od mirisa pečenog testa pomešanog sa aromom slatkih začina ili crne čokolade svakome će poći voda na usta! Domaći biskvit – poslastica jednostavna za pravljenje sa ukusom koji se ne može prepričati. Da li ste se između zalogaja zapitali kako je nastao recept za Vaš omiljeni dezert?!
Verovali ili ne, biskviti imaju veoma dugu istoriju i tradiciju. Biskvit, potiče od francuske reči bescuit, a u prevodu znači „dva puta kuvati“. Spada u red prehrambenih proizvoda iz bogatog pekarskog opusa i po svojim karakteristikama najsličniji je keksu. U najopštijem smislu biskvit se definiše kao fini pekarski proizvod napravljen kombinacijom jednostavnih sastojaka – jaja, pšeničnog ili ovsenog brašna sa dodatkom masti ili putera, šećera ili meda. Pored zaslađenih biskvita u kulinarstvu je poznata i slana verzija sa dodatkom maslinki, belog luka ili sira.
Kako je nastao prvi biskvit?
Nekada je teško bilo napraviti razliku između hleba, kolača ili biskvita. Sve tri vrste nastajale su mešanjem brašna sa medom ili šećerom. Osnovni recept se tokom decenija menjao, pa su u osnovne sastojke uvršćeni i jaja, mleko, mast, a kasnije i puter. Biskvit je proizvod prepoznatljiv po svom dvostrukom pečenju. Prve verzije biskvita ni malo nisu podsećale na današnje! Tada su biskviti bili mahom nezaslađeni, veoma tvrdi i suvi. Pekli su se u pećima za hleb i služile kao hrana za siromašniji stalež u Egiptu i starom Rimu. Jedan od prvih recepata biskvita bio je sa đumbirom i prodavali su se u apotekama manastira. U VII veku nove ere u Persijskom carstu su vešti kuvari pravili biskvite sa posebnom voćnom aromom.
Zanimljivo je da je još u starom Rimu postojao biskvit, popularan pod nazivom Buccellum. U spisima iz tog doba postoji sačuvani recept za biskvite, koji je u prvobitnom obliku pravljen od pšeničnog brašna, potom bi se smesa razvijala, sušila, zatim sekla na delove i pekla dok se ne postigne hrskavost, a servirali su se po tradicionalnom rimskom receptu sa biberom i medom. Nešto drugačije bilo je u Švajcarskoj. Nekada su ljudi pravili smesu od izmrvljenih žitarica, ponekad bi joj dodali med, a potom sve to pekli dobijajući ravan i tanak kolač, najsličniji današnjem biskvitu. Ako se pitate ko je najpoznatiji po upotrebi biskvita, to je Velika Britanija sa dugom tradicijom konzumiranja domaćeg biskvita uz popodnevni čaj.
Pored hranljivih sastojaka i lake svarljivosti, nekada su i lekari smatrali da je za očuvanje zdravlja probavnog sistema bilo korisno grickati biskvite od ovsenog brašna sa dodatkom raznovrsnog voća ili semenki.
Koje vrste domaćih biskvita postoje?
Raznovrsnost biskvita je ono što ih zaista čini posebnim. Pored domaćih biskvita napravljenih po tradicionalnoj recepturi i kombinacijom sastojaka – jaja, brašna i šećera, popularni su i ukusni američki biskviti, masni biskviti, biskviti koji služe kao podloge za tortu, tzv. torta biskviti, ali i zdravi biskviti za bebe.
Američki biskvit
Američki biskvit po mnogo čemu podseća na pogačice. Recept je krajnje jednostavan, a mnogi koji ga prave često osmisle svoju ukusniju verziju. Interesantno je da se u Americi domaći biskvit jede samo sa puterom, pa čak i kao pecivo uz slani doručak. Slojevito testo se pravi od brašna, jaja, putera i praška za pecivo. Osnovnoj smesi se dodaje malo sode bikarbone, morske soli, a ono što američki biskvit čini posebnim je buttermilk ili mlaćenica – neobičan proizvod koji se dobija prilikom proizvodnje putera, a u našoj kuhinjiji je prilično nepoznat sastojak.
Torta biskviti
Biskviti se u poslastičarstvu koriste kao osnova za ukusne torte. Svako ko se barem jednom oprobao u pravljenju torte zna da taj posao nije lak, naprotiv! Pronaći ili napraviti biskvit koji se neće mrviti ili splasnuti tokom pečenja može biti pravi izazov. Iz tog razloga smo za Vas izdvojili provereni recept za torta biskvite. Recept se sastoji od jaja, šećera, oštrog brašna, ulja, praška za pecivo i nekoliko supenih kašika tople vode.
Kada pravite testo, odvojite belanca od žumanaca i umutite čvrst sneg, a potom dodajte sve suve sastojke i žumanca. Budite pažljivi i tek na kraju dodajte ulje i nekoliko supenih kašika tople vode i sjedinite sa ostalom smesom. Mnogi poslastičari savetuju da biskvit treba ostaviti da se ohladi u rerni kako ne bi splasnuo kako se to često dešava. Ukoliko pravite čokoladnu tortu, dodajte kakao u smesu da biste dobili tamni biskvit, a za posebnu aromu možete dodati narendanu koricu pomorandže.
Biskviti za bebe
Savet pedijatra je da se bebama kojima niču prvi zubići daju zdravi biskviti kako bi ih bebe grickale. Najbolje je napraviti domaće biskvite za bebe, jer kupovni biskviti mogu sadržati veću količinu nezdravih šećera. Biskviti za bebe prave se po nešto drugačijem receptu od običnih. Potrebni su Vam maslinovo ulje, kukuruzno ili heljdino brašno, banana i jabuka. Nije potrebno dodavati šećer, jer je banana dovoljno slatka.
Smesu možete izliti u kalupe različitog oblika koje će deca obožavati!
Hrskavo i ukusno – Biskviti recepti
Napredak tehnologije doveo je do potpune promene i pojednostavljenja procesa pravljenja peciva, kolača i biskvita, pružajući pekarima i kulinarima mogućnost i slobodu da eksperimentišu i stvaraju nove ukuse i vrste testa.
Biskviti ili biskvitni kolači se prave od biskvitne mase, koja se od ostalih smesa razlikuje po visokom sadržaju jaja, a pored njih tu su i brašno, šećer, voda, mast i prašak za pecivo koji stvara neophodnu biskvitnu penu kako bi se dobilo na hrskavosti. Vrsne domaćice znaju da je najbolje za domaće biskvite koristiti poluoštro ili glatko brašno, a može se dodati med ili sušeno voće u smesu. Proces pravljenja mase za biskvite najčešće traje od 20 do 50 minuta, potrebno je da se u prvoj fazi odvoje jaja i šećer i zajedno umute u penu, a potom se dodaju brašno i prašak za pecivo. Domaći biskviti se pored osnovne baze dodatno mogu oplemeniti aromom, kao što je vanilin šećer, narendana korica limuna ili neizostavni cimet.
Kada se dobije fina biskvitna masa, ona se izliva u željene kalupe, peče na odgovarajućoj temperaturi, hladi, iznosi na trpezarijski sto ili pakuje u odgovarajuće pakovanje pogodono za dalji transport i čuvanje do krajnjeg konzumenta, ukoliko je reč o proizvodnji biskvita za dalje prometovanje.
Otkrićem sode bikarbone, koja se često i danas dodaje raznim vrstama hleba, peciva i kolača tokom XIX veka, ali i neizostavnog praška za pecivo, stvoreni su novi uslovi za pravljenje testa za peciva i kolače. Pekari i vrsni majstori oduvek su bili cenjeni i poštovani, pa je u mnogim zemljama tradicija pravljenja kolača i biskvita neprocenjiva.
Biskviti danas najčešće imaju manji oblik, tanki su i ponekad se između dva biskvita nalazi fini krem od vanile, čokolade ili ukusa po želji i oni su poznati kao sendvič biskviti. Uopšteno, biskviti mogu biti punjeni, preliveni, delimično preliveni ili ukrašeni voćem, bademima, kikirikijem i slično. Ono po čemu su biskviti prepoznatljivi, pored svog prijatnog, slatkog i sočnog ukusa, jeste njihova dugotrajnost i činjenica da su poslastica idelana za svaku priliku!
Gordi porodica biskvita
Da li ste znali da uz najkvalitetnije sastojke, najsavremenije metode i procese izrade slatkih proizvoda, Gordi tim ima priliku da svoje znanje usavrši na prestižnim kulinarskim kursevima u Belgiji? Osnovni cilj pored usavršavanja jeste i sticanje naprednih znanja o čokoladi, kao važnom sastojku u procesu izrade kolača i biskvita, ali i njenoj upotrebi u nastanku Gordi poslastica. Sve ovo vodi ispunjenju našeg cilja da kroz kontinuirano unapređenje ponude razvijamo nove recepte, ukuse i uvek ponudimo nešto jedinstveno vernim ljubiteljima Gordi poslastica. Velika pažnja posvećuje se stalnom unapređenju kvaliteta, inovacijama, ali i očuvanju tradicionalne recepture po kojoj su Gordi slatki delikatesi priznati i prepoznati na srpskom tržištu.
Gordi biskviti u koje se ubrajaju komisbrot mramorni, fini biskvit sa dodatkom kakao praha, komisbrot voćni sa neodoljivim ukusom suvog grožđa, mini kuglof, idealne kombinacije narandže i komadića čokolade, sussuro čoko, fini biskvit preliven čokoladom i posut drobljenim kikirikijem i običan tradicionalni sussuro posut kristal šećerom, već dugo su omiljena poslastica naših vernih kupaca.
Vešte ruke Gordi majstora, njihovo umeće i posvećenost, zaslužne su za poslastice vrhunskog kvaliteta i nadaleko poznatog ukusa kome se teško može odoleti. Bilo da ih kupujete za poklon, slavsko posluženje, prazničnu trpezu ili užinu na poslu ili školi uvek ćete imati kvalitetan obrok.
Iza savršenog ukusa Gordi biskvita stoji mnogo pažnje, ljubavi, usavršavanja recepture i bogatstva sastojaka. Najlepšu priču o biskvitima, kao i tajni njihovog uspeha, ispričaće vam raznovrsna i maštovita ponuda Gordi masnih biskvita. Slasna Gordi remek-dela biće sastavni deo vaših najlepših momenata, bilo da imate povod da nekoga iznenadite ili jednostavno priuštite sebi vrhunski užitak uz prvu jutarnju kafu. Neka svaki dan bude u znaku najslađe Gordi ponude.
Koji Gordi biskviti su Vama omiljeni?