Proizvodnja sitnih kolača oduvek je privlačila pažnju vrsnih domaćica, ali i malih, srednjih i velikih proizvođača iz prehrambene industrije. Kažu da nema lepšeg osećaja od onog kada goste poslužite domaćim sitnim kolačima napravljenim po proverenoj recepturi naših baka. Mnogima u sećanju ostaje način pravljenja sitnih kolača u bakinoj kuhinji, miris poslastica i domaći kolači. koje se peku u bakinom starinskom šporetu. Tako su mnogi mali posmatrači postali vrhunski majstori u proizvodnji sitnih kolača. Istorija sitnih kolača veoma je duga i interesantna. Mnogi vole da prenose priču sa kolena na koleno, koja se vezuje za jedan neobičan kolač – licidarsko srce. Ova vrsta medenjaka je postala prepoznatiljivi suvenir, ali i omiljeni poklon koji su nekada mladići kupovali devojkama kako bi pronašli put do njihovog srca.
Tradicionalne recepture spojene sa trendovima u savremenoj gastronomiji su se značajno razvijale i donosile nove načine proizvodnje, ukuse i sastojke. Dovitljivi i maštoviti poslastičari iznova osmišljavaju nove recepte za pravljenje sitnih kolača, koji su uvek sjajan izbor za slavsku trpezu ili svakodnevno uživanje. Svrstavaju se u red poslastica koje možete brzo pripremiti, a da pritom budu finog ukusa i odličnog kvaliteta.
Istorija sitnih kolača – Od Egipta do Evrope
Sitni kolači predstavljaju male slatke komade testa koji se mogu puniti različitim filovima, posuti kokosom ili prah šećerom. U starom Egiptu, sitni kolači su se pravili pretežno od meda, koji je tada bio jedini zaslađivač. Takođe, bili su pravljeni bez kvasca zbog čega su bili izuzetno tvrdi. Ovi kolači su bili poznati kao medenjaci. Kako bi izgledali lepše, stavljali su ih u drvene kalupe, a da bi ukus bio lepši dodavali su im cimet, đumbir, muskatni oraščić, što se zadržalo sve do danas. Tradicija pravljenja sitnih kolača brzo se proširila se po celom svetu, a Egipat, Grčka Rim i povratnici iz krstaških ratova su ove slatkiše predstavili svetu.
Na naše prostore, tačnije u Evropu, proizvodnju sitnih kolača doneli su kaluđeri, koji su važili za vešte kuvare. Još uvek važi mišljenje da kako ništa u srednjem veku nije bilo slatko pored toliko mračnih dešavanja, sve što je imalo bilo kakvu slatku notu steklo je veliku popularnost. Tako se receptura za pravljenje sitnih kolača veoma brzo proširila po čitavoj Evropi.
Prvi sitni kolači uglavnom su bili četvrtastog ili okruglog oblika, ali su vešti poslastičari i pekari pronašli modlce u kojima se testo formiralo, peklo i poprimalo željeni oblilk. Pored pečenih sitnih kolača, oni mogu biti i nepečeni pravljeni od čokolade, keksa, meda, ratluka, uvaljani u mrvice kokosa ili kikirikija. Najtraženiji su sitni kolači, poznati kao domaći kolači, napravljeni od prirodnih sastojaka bez aditiva i veštačkih boja.
Proizvodnja i prodaja sitnih kolača
Proizvodnja sitnih kolača u domaćim uslovima podrazumeva osnovne sastojke, a to su brašno, jaja, puter, orah, badem, ponekad mleko, čokolada ili med. Podela sitnih kolača na posne i mrsne nastala je kao potreba da se slavske trpeze obogate najslađim detaljima, uz poštovanje tradicije i običaja koji važe tokom perioda posta. Ono po čemu najveću pažnju privlače sitni kolači pored savršenog miksa ukusa jeste njihov izgled. Mnoge domaćice i industrijski proizvođači sitnih kolača posebnu pažnju posvećuju upravo načinu i tehnici ukrašavanja. Prvi susret sa njima je najvažniji za najslađu dobrodošlicu koju gosti prvo ugledaju na trpezi.
Mnoge domaćice svoje tajne tehnike pripreme najlepših sitnih kolača drže u strogoj tajnosti, a zapravo je za njihov nastanak potrebno mnogo pažnje, ljubavi i posvećenosti detaljima. U poslastičarnicama ili marketima možete pronaći raznovrsne sitne kolače, ali uz malo volje i spretnosti možete uspeti da svoje goste i ukućane obradujete ukusnim sitnim kolačima. Domaći sitni kolači su pravi izbor za svaku priliku, rođendansku proslavu, slavsku trpezu i božićne praznike.
Kako da napravite najlepše sitne kolače?
Način proizvodnje sitnih kolača i modeliranja je veoma raznovrstan i šarenolik – od kuglica, pravougaonika, kvadrata do ovalnih sitnih kolača. U njih mogu biti utisnuti različiti nadevi – od voća, čokolade, smese od mleka i šećera, preliveni glazurom od gusto ukuvanog sirupa od šećera. Jednostavan trik za ukrašavanje sitnih kolača jeste da ih stavite na drveni štapić i da ih potom umačete u željenu glazuru. Kada su sitni kolači gotovi najčešće se stavljaju u papirne korpice i tako se serviraju. Ideje za najlepše sitne kolače predstavljaju nepresušni bunar kombinacija sastojaka.
Slavski kolači su posebno traženi i interesantni za pripremu. Veliki izbor recepata i jeftinih kolača je svima na raspolaganju. Tu su svima omiljene bajadere, rafaelo kuglice, do najjednostavnijih i uvek aktuelnih vanilina. Postoje vrste sitnih kolača koje se veoma brzo prave, ne zahtevaju pečenje i za svega sat vremena mogu biti gotovi i spremni za serviranje. Zanimljiva kombinacija ukusa nalazi se u receptima za sitne kolače sa rumom ili plazmom. Kada je ponuda sitnih kolača u Beogradu u pitanju, možete ih naći na velikom broju lokacija, dok Gordi program možete potražiti u Vama najbližem bolje snabdevenom marketu.
Kada je u pitanju proizvodnja sitnih kolača i njegova prodaja u specijalizovanim radnjama, kao i u prodavnicama robe široke potrošnje veoma je važno poštovati definisane standarde i propise u domenu prometa prehrambenih proizvoda. To se ogleda u specijalnoj ambalaži pogodnoj za transport, skladištenje i čuvanje svežine i kvaliteta kolača.
Sitni kolači će uvek biti siguran i odličan izbor, posebno sitni kolači koji se brzo prave. Na porodičnoj trpezi se često nađu sitni kolači sa lešnicima, a od skoro i sitni kolači sa plazmom i oreo keksom. Posni slavski kolači prave se na krajnje jednostavan način od svega nekoliko sastojaka.
Londoneri
Za čuvene londonere biće Vam potrebno 150gr margarina, 250gr brašna, 120gr šećera, 1 kašičica praška za pecivo i 3 žumanca. Ko je probao londonere, zna da su poznati po ukusnom nadevu. Za nadev će Vam biti potrebno 3 belanca, 150gr šećera, 2 vanilin šećera, 150gr mlevenih oraha i 5 kašika pekmeza od kajsija ili višanja za premazivanje.
Pomešajte brašno, šećer i prašak za pecivo u jednu posudu. Dodajte žumanca i omekšali margarin, pa umesite testo. Od glatkog testa napravite loptu, umotajte u foliju i stavite u frižider na 20 minuta. Prohlađeno testo izrendajte pomoću renda u pleh za pečenje, koji ćete premazati puterom i posuti sa malo brašna. Rendano testo dlanovima pritiskajte u pleh i izjednačite ga, pa premažite pekmezom. Odozgo rasporedite nadev ili masu od belanaca, šećera i oraha, pa pecite 45 minuta na 160 stepeni. Nadev napravite od belanaca muteći ih sve dok ne postanu potpuno čvrsta. Dodajte šećer i vanilin šećer i mlevene orahe.
Sitni kolači sa plazmom
Oblande sa plazmom prave se od 1 veće oblande, 350gr plazma keksa, 500gr šećera, 500gr mleka u prahu, 300gr čokolade, 100gr bele čokolade, 300gr margarina, 1dl vode i 1dl soka po izboru. Šećer staviti u vodu da se ušpinuje, dodajte margarin i sklonite sa vatre. U mlaku smesu umešajte mleko u prahu i dobro promešajte. Zatim, podelite smesu na dva dela, pa u jedan rastopite crnu čokoladu, a u drugi belu. Oblandu stavite u željeni pleh ili kalup, pa je premažite tamnim nadevom, posujte plazmom pomešanom sa svega malo soka, zatim premažite belim nadevom. Za ukrašavanje možete pomešati čokoladu sa margarinom i preliti preko oblande.
Posni slavski kolači
Proizvodnja sitnih kolača podrazumeva i ukusne recepte za posne slave. Na slavkoj trpezi se često nađu žerbo kuglice, a za njih će Vam biti potrebno svega nekoliko sastojaka: 200gr mlevenog posnog keksa, 150gr mlevenih oraha, 300gr pekmeza od kajsija i aroma vanile po želji. Za glazuru je potrebno 150gr čokolade za kuvanje i 1 kašika ulja.
U mešavinu oraha i keksa postepeno dodajte pekmez sve dok ne dobijete ujednačenu masu od koje možete formirati kuglice. Ukoliko Vam se čini da smesa nije dovoljno slatka, dodajte šećer u prahu. Dobijenu smesu ostavite u frižider da se stegne, a zatim pravite kuglice i vratite ih u frižider dok pripremite glazuru. Za kraj, kuglice uvaljajte u otopljenu čokoladu i stavite ih nazad u frižider kako bi se stegle pre posluživanja.
Gordi magični svet sitnih kolača
Vaša praznična ili slavska trpeza biće pravi mali raj za oči za sve sladokusce uz Gordi program sitnih kolača. Primarni cilj u našoj proizvodnji je kvalitet, pažljivo birani prirodni sastojci, kao i konstantno usavršavanje tradicionalne recepture. Svakodnevni recepti za sitne kolače sa kojima se susrećemo u kuvarima i internet stranicama sa receptima u Gordi kuhinji se uvek unapređuju, dodaje im se nešto novo i na kraju dobijemo proizvod drugačiji od ostalih.
Kombinacija tradicije i savremenih tehnika proizvodnje dovode do spoja savršenstva ukusa, aroma i oblika upakovanih u kutije uživanja.
U najlepše sitne kolače iz Gordi asortimana koji se tope u ustima, ubrajaju se vaniline koje pripadaju kategoriji punjenog čajnog peciva koje je posuto šećerom u prahu i punjeno nadevom od kajsije. Ne treba propustiti ni negreskino, delimično preliven čokoladom, posut drobljenim kikirikijem i punjen voćnim filom od kajsije. Iz Gordi asortimana izdvaja se i gurabija marmelada, vanilice, slazenger, kao i kolač sa kokosom.
Podelite sa nama Vaš recept za najlepše sitne kolače!