Istorija kolača i torti, kao i sama istorija poslastičarstva, menjala se vekovima, pa se od skromnih početaka do danas razvila u pravu veštinu i umetnost. Iako se proizvodnja peciva, kolača, torti, ili biskvita sada ne može zamisliti bez savremene tehnologije, prvi kolači su bili potpuno različiti od onih u čijim zalogajima trenutno uživamo. Da li možete da zamislite da su prvi kolači bili pravljeni poput hleba bez šećera ili zaslađivača?
Slatki kolači pojavili su se tek u XVII veku, torte nekoliko decenija kasnije, a čitav XIX vek protekao je u talasu otvaranja porodičnih poslastičarnica u Evropi. Kome možemo zahvaliti za prvi recept i razvoj poslastičarstva saznajte u nastavku teksta.
Kolači: Slatki ili slani?
Slatki kolači – sočni, mekani, hrskavi, čokoladni, voćni, su jedna od najlepših poslastica u čijem neodoljivom ukusu uživamo svakodnevno. Industrija konditorskih proizvoda sve aktivnije radi na unapređenju ponude kako bi svaki sladokusac pronašao idealan kolač po svom ukusu. Sa druge strane, još uvek se neguje tradicija pravljenja domaćih slatkih kolača, pa se stari provereni recepti traže u porodičnim kuvarima ili na internet stranicama. Kolači su bili i ostali mali znakovi radosti i ukus koji nas podseća na najlepše trenutke u životu – detinjstvo, ljubav i smeh. Desert i osveženje, kolači su izvor uživanja.
Verovali ili ne, preteča svih kolača je hleb. Istoričari smatraju da su prvi hlepčići ili sitni kolači nastali na području Persije i Egipta, čiji su stanovnici bili vešti majstori u pravljenju hleba različitog oblika i ukusa. Kako bi zasladili testo, koristili su med, suvo grožđe, sveže voće i orašaste plodove. U Grčkoj i Rimu su se često pravili kao hrana za putovanja zbog dugog roka trajanja. Ukoliko volite komisbrot, istorija ovog kolača počinje sa nemačkom vojskom i prvim ratnim pohodima na koje su nosili ovu vrstu hleba ili kolača. Osim dugotrajnosti, komisbrot je bio bogat hranljivim sastojcima potrebnim vojnicima.
Prvi kolači pravili su se od jednostavnih sastojaka – brašna, vode, žitarica, masti, šećera ili meda. U Italiji je za pravljenje kolača i torti prvi put upotrebljeni jaja i puter bez kojih se oni danas ne mogu zamisliti. Sredinom XIV veka su slatki kolači počeli da se prave u Evropi za specijalne prilike i poslužuju uz čaj i crveno vino, a nekoliko vekova kasnije napravljeni su i prvi kalupi za kolače. Zahvaljujući brzom razvoju nauke i tehnike, pravljenje i proizvodnja kolača postali su lakši i brži, a proces automatizovan. Ukus kolača se vremenom menjao, ali je ljubav prema slatkišima ostala jednako velika!
Recepti za slatke kolače
Istorija kolača nas uči da je za svaki recept potrebno imati ideju i strpljenje kako bismo ostvarili ono što se krije u našoj mašti. Danas ne bismo uživali u slatkim zalogajima da sladokusci i poslastičari nisu bili spremni da eksperimentišu i od raspoloživih sastojaka naprave ukusne kolače, torte, peciva i biskvite. Pravljenjem slatkih kolača u svaki recept unosite deo sebe, vaših veština i ljubavi, zbog čega smo izdvojili nekoliko ideja za slasne kolačiće.
Probajte i vi!
Brzi slatki kolači
Kada žudite za nečim neodoljivim, slatki brzi kolači su sjajno rešenje!
Ukoliko volite hrskave kolače, morate pogledati recept za keks preliven čokoladom:
- 1 jaje i 1 žumance
- 120g šećera u prahu
- 270g brašna Tip 400
- 150g maslaca
- 1 kesica vanilinog šećera
- 200g čokolade
- 50g kokosovog brašna ili čokoladnih mrvica
- Limunov sok
Mikserom umutite maslac sa šećerom u prahu i vanilinim šećerom, a zatim dodajte jaje, žumance, sok jednog limuna i brašno. Dobro sjedinite smesu i papiru za pečenje oblikujte keks po želji. Smesu možete sipati u poslastičarsku kesu kako biste lakše postigli željeni oblik. Kolače pecite 15 minuta na 180 stepeni.
Kada istopite čokoladu na pari, keks možete preliti čokoladom ili ga polovično umakati u čokoladu. Savet za još bolji ukus – preko čokolade pospite kokosovo brašno ili čokoladne mrvice!
Kolači sa slatkom pavlakom i voćem
Slatki kolači na brzinu zvuče odlično, a posebno kada se doda i voće, sveže ili suvo. Tajni sastojak slatkih kolača je ovoga puta slatka pavlaka, koja će ih učiniti kremastim i finijim. Biće vam potrebno:
- 500ml slatke pavlake
- 3 jaja
- 3 kašike brašna
- 3 kašike šećera
- 300g zamrznutih malina ili voća po izboru
- 250g šećera u prahu
- Kesica vanilinog šećera
- ½ kesice praška za pecivo
Prvi korak je da napravite mekani biskvit za voćni kolač! Najpre odvojite belanca od žumanaca i pažljivo ih umutite, a zatim dodajte žumanca, brašno, šećer i prašak za pecivo. Smesu sjedinite, sipajte u podmazan pleh željenih dimenzija i pecite 15 minuta na 250 stepeni.
Za fil je potrebno da 250ml slatke pavlake umutite sa šećerom u prahu, a zatim dodate otopljene maline. Kada se biskvit ohladi, ovu smesu rasporedite preko kolača. Kako bi kolač dobio bogatiji ukus, ostatak slatke pavlake umutite sa vanilinim šećerom i premažite preko fila. Ostavite desert u frižideru da se dobro stegne, a onda je spreman za posluživanje!
Posni slatki kolači
Posni kolači se često prave tokom praznika ili slave, ali ih često prave sladokusci koji vode računa o ishrani, a ne mogu da odole ukusnom slatkom zalogaju.
Lešnik gnezda bez pečenja
Biće vam potrebno:
- 200ml vode
- 200g šećera
- 150g margarina ili maslaca
- 100g čokolade za kuvanje
- 300g lešenika, mlevenih i pečenih
- 250g mlevenog keksa
- 150g nugat krema po izboru
Na tihoj vatri u šerpi sjedinite vodu, margarin šećer i čokoladu za kuvanje sve dok ne provri, a nakon što smesu sklonite sa šporeta, dodajte mleveni keks i polovinu količine lešnika. Ostavite smesu da se dobro ohladi kako bi vam bilo lakše da formirate kuglice. Vlažnim rukama napravite kuglice željene debljine, uvaljajte u preostalu količinu mlevenih lešnika i ređajte na poslužavnik obložen folijom ili papirom za pečenje.
Drškom varjače pažljivo formirajte udubljenje u svakoj kuglici, koju ćete popuniti nugat kremom. Kolačići su spremni za degustaciju čim se dobro rashlade!
Brze štangle sa orasima
Recept za lešnik gnezda možete izmeniti i dobiti ukusne brze štangle. Umesto lešnika možete koristiti mleveni orah ili kombinaciju mlevenih lešnika i oraha, ako ste ljubitelj orašastih plodova. Orah i mleveni keks daće kolačima pun i bogat ukus, toliko da nećete moći da se zaustavite samo na jednom ili dva kolačića.
Kada smesu rasporedite u kalup i ostavite u frižider da se dobro ohladi, napravite kremastu glazuru od čokolade za kuvanje pomešanu sa malo ulja, a zatim prelijte preko kolača. Dodatno, možete štangle posuti mlevenim orasima, lešnicima ili keksom preko čokoladne glazure.
Slatki kolači: Kupovni, a domaći?
Gordi predstavlja carstvo slatkih kolača!
Ukusni biskviti i hraskava čajna peciva su postali prepoznatljivi proizvodi našeg brenda u čijem ukusu uživate već decenijama. Provereni recepti i kvalitetni sastojci su ono što nas čini posebnim. Naša misija je da odlične kolače podelimo sa svim sladokuscima, koji uživaju u slatkišima.
Šta ste vi slatko pojeli danas?